Kdo jsme

Jak vypadá naše typická bohoslužba ?

...tak nějak to u nás přibližně v neděli vypadá...

kytaristaKdo je v neděli ve shromáždění první ? Těžko říct, jednou je to pastor, jindy zvukař, starší sboru nebo zpěvák, záleží na situaci. Obvykle připravujeme věci na shromáždění asi půl nebo třičtvrtě hodiny před začátkem. Chystáme a zvučíme aparaturu, větráme, chystáme písničky na promítání na plátno a podobně.

Postupně přichází nebo přijíždí víc lidí, ať už členů společenství, návštěvníků odjinud nebo hostů. Věková skladba lidí je pestrá, od nejmladších, kterým je pár měsíců po nejstarší v důchodovém věku. Často spolu před začátkem shromáždění mluví v družných rozhovorech, které obvykle nepřesahuje hlukovou hranici 80 dB :o) Před začátkem se taky obvykle ve předu modlí skupinka vedoucích za průběh shromáždění, ostatní nemají povinnost se do takových modliteb zapojovat.

Vedoucí začíná shromáždění krátkým úvodem, což může být například nějaký verš z Bible, nebo nějaká osobní zkušenost, svědectví, nebo nějaká radostná či naopak smutná událost a podobně. Vedení a celé směřování shromáždění záleží na něm. Pokud je to jeho záměrem, vyzývá ostatní například k tomu, aby se postavili, nebo se třeba modlili a podobně.

Po úvodu dostává slovo hudební skupina. Nedělní repertoár se v počtu písní pohybuje tak do 10. Časté je zpívání a hraní s kytarou a dvěma zpěváky ve předu. Zvykem je hrát i v početnějším složení s obsazením dalších nástrojů jako jsou bicí, elektrická a basová kytara, housle a podobně. Texty písní se promítají na plátno, takže návštěvníci shromáždění se je mohou snadněji naučit. I mezi písněmi je možné se modlit nahlas a vzdávat tak Bohu díky. Při hraní písní záleží na každém, jestli chce sedět, stát nebo tančit.

Po písních obvykle začíná program i dětem na dětské besídce. Děti mají k dispozici vlastní místnost na besídku nebo venkovní prostory a podobně. Kázání je hlavním bodem bohoslužeb a předkládá ho ten, kdo ho má na konkrétní neděli připraveno. Témata kázání mluví třeba o Biblických příbězích, o víře, o Bohu samotném, nebo třeba o budoucích časech, o praktickém životě a dalších věcech. Součástí tohoto bloku mohou být i modlitby za uzdravení nebo třeba modlitby v malém počtu lidí.

Na závěr shromáždění se oznamují aktuální oznámení, probíhá sbírka nebo třeba modlitby za ty, kteří mají v nadcházejícím týdnu narozeniny. Na některých shromážděních taky probíhá "večeře Páně", která se ale spíš týká členů sboru. Délka trvání shromáždění je přibližně kolem dvou hodin. Někdy může shromáždění skončit později, zrovna tak jako může skončit dřív. I po skončení shromáždění bývá dost prostoru, který lidé většinou využívají na vzájemné rozhovory, děti na sport a hry a podobně.

Související články:
KS Klatovy - Kdo jsme ? (22.08.2017)
| Autor: Luděk | Vydáno 31. 08. 2017 | 6080 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

počítadlo.abz.cz

Optimalizováno pro Internet Explorer Web site powered by phpRS